مراحل رفع سوء اثر چک

مراحل رفع سوء اثر چک
۱- ‌‌تأمین موجودی
‌صاحب حساب جاری ، مبلغ مندرج در متن چک برگشت‌شده را بحساب جاری خود واریز کرده و پس از دریافت مبلغ چک توسط ذی‌نفع چک ، بانک نسبت به رفع سوءاثر از آن براساس صورتحساب مشتری اقدام لازم را می‌کند.
۲- ‌‌ارائه لاشه چک به شعبه
صاحب حساب جاری یا وکیل قانونی وی پس از اخذ لاشه چک، جهت رفع سوءاثر آن را به شعبه ارائه می‌کند.
‌۳- ‌‌ارائه رضایتنامه محضری ذی‌نفع چک به شعبه
صاحب حساب جاری مبلغ چک را به ذی‌نفع پرداخت کرده اما لاشه چک (به دلایل مختلف ازجمله مفقودشدن ، به سرقت‌رفتن ، سوختن و‌‌…) به شعبه تحویل نمی‌شود. ‌‌در این هنگام ذی‌نفع چک با حضور در دفترخانه اسنادرسمی رضایت خود را نسبت به چک مورد نظر اعلام کرده و صاحب حساب جاری با ارائه رضایتنامه ممهور به مهر دفترخانه به بانک ، درخواست رفع سوءاثر از چک مورد نظر را می‌کند.

۴- واریز مبلغ چک به حساب جاری و مسدودکردن آن بمدت دو سال
چنانچه دسترسی به ذی‌نفع چک امکان‌‌پذیر نبوده و صادرکننده چک قادر به ارائه لاشه چک یا رضایتنامه محضری ذی‌نفع به بانک نباشد ، مشتری می‌تواند معادل وجه چک یا چک‌‌های برگشتی ر ا بحساب جاری خود واریز و از شعبه کتبا درخواست کند که مبلغ یا مبالغ واریزی به‌حساب جهت پرداخت چک یا چک‌‌های برگشتی نزد شعبه مسدود کردن و تا تعیین تکلیف قطعی چک یا حداکثر بمدت ۲۴‌ماه قابل برداشت نباشد. این امر در صورتی است که حساب جاری مشتری نزد شعبه مفتوح و توسط مراجع قضایی مسدود نشده

دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نام شما (الزامی)

آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

موضوع

پیام شما