ودیعه پرداختی از طرف مستاجر آیا مشمول مالیات اجاره میباشد یا خیر؟

ودیعه پرداختی از طرف مستاجر آیا مشمول مالیات اجاره میباشد یا خیر؟

نظردفتر فنی سازمان امور مالیاتی درباره رهن کامل
بازگشت به نامه شماره ۲۳۰۶/ص/۱۳۹۵ مورخ ۱۳۹۵/۱۱/۱۶، در خصوص نحوه اقدام آن شرکت دراجرای مقررات تبصره۹ماده ۵۳ قانون مالیاتهامصوب ۱۳۶۶واصلاحات بعدی آن ، نسبت به مواردی که در قرارداد اجاره، مبلغی بصورت قرض الحسنه پرداخت و در پایان قرارداد به مستأجر بازگردانده میشود (همان مبلغی که دراصطلاح تحت عنوان”رهن”درقراردادهای اجاره بصورت”رهن کامل”یا”رهن واجاره” بکار میرود )، به آگاهی می رساند:
با عنایت به مقررات تبصره۹ ماده ۵۳ قانون یاد شده، که اشخاص موضوع این تبصره رامکلف به کسرمالیات براجاره ازمال الاجاره پرداختینموده است ونیزمفادجز ج بند۲بخشنامه ۱۳۵۳۰ مورخ ۱۳۸۴/۰۷/۲۷که مقرر می دارد اشخاص موضوع تبصره۹ماده ۵۳ مذکور، در کسر مالیاتهای تکلیفی فقط بایدمبلغ پرداختی خود بابت مال الاجاره را مأخذ قرار دهند … همچنین اگر ملک، بصورت رهن تصرف (بدون دریافت مال الاجاره)-رهن کامل- واگذار شده باشد، کسر و پرداخت مالیات به تبع عدم پرداخت مال الاجاره منتفی می باشد.
بنابراین اشخاص موضوع تبصره ۹ماده ۵۳ قانون مالیاتها، تکلیفی در خصوص کسر مالیات براجاره نسبت بمبالغی که بصورت قرض الحسنه (ودیعه) به مالک پرداخت نموده اند (مبالغ رهن در قراردادهای واگذاری به اجاره اعم از رهن و اجاره با رهن کامل) ندارند.
شایان ذکراست پیرواصلاحیه اخیرقانون مالیاتها مصوب ۱۳۹۴/۰۴/۳۱ این موضوع در تبصره (۱) ماده ۵۴ اصلاحی، تصریح گردیده است که موجب تبصره موصوف “در صورتی که مستأجر جز مشمولین تبصره۹ماده ۵۳ این قانون باشد، اجاره پرداختی مستأجرملاک تعیین درآمد مشمول مالیات اجاره خواهد بود

دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام شما (الزامی)

آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

موضوع

پیام شما