هزینه های قابل قبول و استهلاکات

پرسش و پاسخ ها در حوزه هزينه هاي قابل قبول و استهلاكات

(1) هزینه های غیر قابل قبول شرکت های در حال تاسیس و قبل از بهره برداری چه زمانی مشمول مالیات می‌گردد؟

پاسخ: آن مقدار از هزينه هاي قابل قبول دوره قبل از بهره برداري كه مورد پذيرش دستگاه مالياتي قرار گيرد از تاريخ بهره برداري به مدت 10 سال قابل استهلاك مي باشد و آن بخش از هزينه هاي دوره قبل از بهره برداري كه مورد پذيرش دستگاه مالياتي قرار نگيرد در هر سالي كه به حساب هزينه منظور گردد برگشت داده شده و طبق مقررات مربوط عمل خواهد شد.

(2) چگونگی قبول هزینه های ذخیره مطالبات مشکوک الوصول ، ذخیره کاهش ارزش موجودیها و تخفیفات فروش را در هزینه های قابل قبول بفرمائید؟

پاسخ: چگونگي قبول ذخيره مطالبات مشكوك الوصول مشروط به رعايت بند 11 ماده 148 و آئين نامه مربوط مي باشد ذخيره كاهش ارزش موجودي ها در قانون ماليات ها پيش بيني نشده و در مورد تخفيفات فروش مندرج در فاكتور فروش عرفاً قابل قبول مي باشد.

(3) آیا هزینه مطالبات مشکوک الوصول تحقق یافته دوران معافیت در زمان شمول مالیات قابل قبول است یا خیر؟

پاسخ: هزينه مطالبات مشكوك الوصول به شرط اثبات در دوره تحقق قابل قبول است و هزينه هاي دوران معافيت را نمي توان به دوران غيرمعاف انتقال داد.

(4) آیا استهلاک می‌بایست بر اساس ظرفیت استفاده شده از ماشین آلات منظور گردد یا کامل طبق جدول؟

پاسخ: استهلاك دارايي هاي ثابت از جمله ماشين آلات بر اساس مقررات جدول استهلاكات محاسبه مي شود ظرفيت و ميزان استفاده از ظرفيت يا ميزان كاركرد و ساعت كار و غيره براي محاسبه استهلاك پيش ­بيني نشده است.

(6) آیا برای حیوانات وحشی که در باغ وحش نگهداری می‌گردند استهلاک در نظر گرفته شده است؟

پاسخ: در آيين نامه استهلاكات موضوع ماده 151 پيش بيني نشده است.

(7) برای محاسبه استهلاک کدام یک از قرائن "عمر مفید" یا "مدت کارکرد" ملاک محاسبه استهلاک است؟

پاسخ: اساس محاسبه استهلاك با توجه به ماده 149 قانون ماليات هاي مستقيم بر اساس جدول استهلاكات موضوع ماده 150 قانون مزبور مي باشد.

دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

نام شما (الزامی)

آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

موضوع

پیام شما