حسابداری رسمی

پرسش و پاسخ ها در حوزه حسابداری رسمی

(1) آیا مودیانی که فروش یا دارايی ثابت آنها به حد نصاب مذکور در بند ز آئين نامه ماده 4 قانون حسابداران رسمی نرسیده است می‌توانند از خدمات حسابداران رسمی استفاده نمایند؟

پاسخ: بلي، مورد مذكور در ماده 7 آئين‌نامه اجرايي تبصره 4 قانون استفاده از خدمات تخصصي و حرفه‌اي ذيصلاح به عنوان حسابدار رسمي، پيش‌بيني شده است.

(2) در صورتی‌ که گزارش حسابدار رسمی و گزارش مالی قبل از سه ماه تحویل پست گردد و بعد از سه ماه به حوزه تحویل گردد آیا گزارش قابل قبول است؟

پاسخ: طبق مفاد ماده 178 قانون ماليات هاي مستقيم، تاريخ تسليم اوراقي كه مودي مالياتي به موجب مقررات مكلف به تسليم آن مي‌باشد، در مواردي كه به وسيله اداره پست واصل مي‌گردد، تاريخ تسليم به اداره پست در صورت احراز، تاريخ تسليم به مراجع مالياتي مربوط در موعد مقرر تلقي خواهد شد.

(3) در صورت عدم ارائه گزارش مطلوب حسابرسی آیا حسابدار رسمی می‌تواند گزارش مالیاتی تهیه نماید؟

پاسخ: چنانچه ايرادات برخورد شده جزو موارد رد دفاتر نباشد و خللي به اعتبار دفاتر وارد ننمايد مي تواند گزارش حسابرسي مالياتي تهيه نمايد.

(4) در بند ب ماده 272 اختصارا تعیین درآمد مشمول مالیات ذکر شده آیا حسابداران رسمی حق تعیین عنوانی غیر از در آمد مشمول مالیات رادارند یا خیر؟ (مانند مالیات های نقل و انتقال، بساز بفروشی، هواپیمائی ...)

پاسخ: كليه مواردي كه حسابدار رسمي مي بايست در گزارش حسابرسي مالياتي منعكس نمايد در فرم موضوع ماده 272 قانون ماليات هاي مستقيم مشخص شده است.

(7) آیا اظهار نظر در مورد تجمیع عوارض به عهده حسابداران رسمی که گزارش مالیاتی تهیه می‌کنند می‌باشد؟

پاسخ: هر چند اظهار نظر در خصوص قانون تجميع عوارض و صحت اجراي آن توسط موديان، از طريق حسابرسي مالياتي توسط حسابداران رسمي ميسر مي‌باشد، لكن در فرم گزارش حسابرسي مالياتي ابلاغ شده توسط سازمان امور مالياتي كشور، مورد مذكور پيش بيني نشده است.

(8) چرا در گزارش حسابرس به رسیدگی نمونه گیری اشاره نمی‌شود؟

پاسخ: هر چند كه در حسابرسي مالي، مبناي اظهار نظر بر اساس رسيدگي هاي نمونه‌اي به همراه ساير رسيدگي ها مي‌باشد كه در بند دامنه رسيدگي به آن صراحتاً اشاره مي‌شود، لكن در حسابرسي مالياتي در خصوص تعيين درآمد مشمول ماليات و نيز اظهار نظر در خصوص ماليات هاي تكليفي، رسيدگي نمونه‌اي مورد نداشته و مجاز نمي‌باشد.

(9) با توجه به این که هیچ گونه دستورالعمل حسابرسی مالیاتي تاکنون ارائه نشده بررسی پرونده حسابداران رسمی که گزارش مالیاتی ارائه می‌نمایند با چه ملاکی انجام می‌شود؟

پاسخ: اگرچه دستورالعمل حسابرسي مالياتي و نمونه گزارش مربوط توسط سازمان امور مالياتي كشور (‌تيرماه 1382) منتشر گرديده است لكن تهيه دستورالعمل حسابرسي مالياتي به صورت جامع به منظور يكنواختي در انجام موضوع فوق در دستور كار جامعه حسابداران رسمي ايران قرار دارد.

(10) اگر گزارش حسابرسی مالیاتی توسط حسابدار رسمی بجز حسابرس و بازرس قانونی شرکت تهیه شده باشد و برای انطباق با قانون، یک گزارش حسابرسی صورتهای مالی نیز ضمیمه شده باشد آیا تخلف و قابل پی گیری است؟

پاسخ: تهيه گزارش حسابرسي مالي و گزارش حسابرسي مالياتي مي بايست توسط يك حسابدار رسمي و يا يك موسسه حسابرسي عضو جامعه حسابداران رسمي صورت پذيرد در غير اين صورت تخلف محسوب و قابل پيگيري مي باشد.

(11) در صورت عدم ارائه گزارش حسابرسی مالیاتی توسط مودی در مهلت مقرر با وجود معرفی حسابدار رسمی به اداره امور مالیاتی چگونه است؟

پاسخ: بر اساس نظريه شوراي عالي مالياتي به شماره 394/201 مورخ 23/1/84 كه طي نامه شماره 3356/372- 211 مورخ 1/3/84 سازمان امور مالياتي كشور ابلاغ گرديده، در صورت عدم تسليم گزارش حسابرسي مالياتي در مهلت مقرر توسط مودي، ماموران مالياتي مكلف به اجراي ماده 97 قانون مالياتهاي مستقيم و ديگر احكام هستند.

(12) آیا بدون انجام حسابرسی عملیاتی می‌توان حسابرسی مالیاتی بعمل آورد؟

پاسخ: در صورتي كه منظور از حسابرسي عملياتي، حسابرسي صورت هاي مالي باشد جواب منفي است.

(13) آیا هیئت حل اختلاف ماده 170 مجاز به رفع اختلاف بین حسابدار رسمی و مودی که نسبت به گزارش مربوط اعتراض نموده می‌باشد یا خیر؟

پاسخ: چنانچه اداره امور مالياتي بر اساس درآمد مشمول ماليات تعيين شده توسط حسابدار رسمي برگ تشخيص صادر نمايد و مودي مالياتي نسبت به تشخيص حسابدار رسمي اعتراض داشته باشد مي تواند به برگ تشخيص اعتراض نموده و موضوع را از طريق رييس اداره امورمالياتي و يا هيات سه نفري حل اختلاف مالياتي حل و فصل نمايد.

(14) آیا تعیین میزان بدهی بابت مالیات های شخص ثالث نیز بعهده حسابدار رسمی رسیدگی کننده است یا خیر؟

پاسخ: چنانچه منظور از شخص ثالث دريافت كنندگان وجوهي باشد كه پرداخت كنندگان در موقع پرداخت طبق قانون مكلف به كسر تمام و يا بعضي از ماليات متعلق باشند در اين صورت برابر بند ج ماده 272 حسابدار رسمي بايد نسبت به مالياتهاي تكليفي اظهارنظر نمايد و برابر جدول مربوطه در فرم گزارش حسابرسي مالياتي اطلاعات اين گونه بدهي ها را اعلام نمايد.

دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

نام شما (الزامی)

آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

موضوع

پیام شما