بخشنامه شمول یا عدم شمول مالیات و عوارض ارزش افزوده بر خدمات حمل و نقل عمومی مسافر

بخشنامه شمول یا عدم شمول مالیات و عوارض ارزش افزوده بر خدمات حمل و نقل عمومی مسافر

معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور طی بخشنامه ای خطاب به روسا و مدیران کل امور مالیاتی سراسر کشور موارد شمول یا عدم شمول مالیات و عوارض ارزش افزوده بر خدمات حمل و نقل عمومی مسافر را ابلاغ کرد.

بخشنامه فوق الاشاره از سوی علیرضا طاری بخش به منظور اجرای صحیح قانون و اتخاذ رویه واحد در اجراء با توجه به ابهامات مطروحه پیرامون بخشنامه شماره ۴۵۳۱ مورخ ۴/۴/۱۳۹۰صادر و ابلاغ شده است. این گزارش می افزاید متن کامل بخشنامه صادره از سوی معاون مالیات برارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور به قرار زیر می باشد:

۱- وفق مقررات بند (۱۲) ماده ( ۱۲ ) و حکم ماده ( ۴۰ ) قانون مالیات بر ارزش افزوده ، خدمات حمل و نقل عمومی مسافری درون و برون شهری ، جاده ای ، ریلی ، هوایی و دریایی از پرداخت مالیات و عوارض معاف می باشد. لذا ارائه خدمات حمل و نقل عمومی مسافری ، مشمول مقررات بند (۱۲) ماده (۱۲) قانون خواهد بود و از پرداخت مالیات و عوارض ارزش افزوده معاف است.

۲- ارائه سرویسهای ایاب و ذهاب کارکنان در قالب قراردادهای پیمانکاری حمل و نقل مسافر ، مشمول پرداخت مالیات و عوارض موضوع این قانون نخواهد بود.

۳- در صورتی که فعالان اقتصادی مطابق قرارداد منعقده اقدام به ارائه خدمات برنامه ریزی و مدیریت حمل و نقل نمایند و درآمد تحصیلی آنان ناشی از حمل و نقل مسافر نباشد در این صورت ارائه خدمات مزبور از مصادیق معافیت بند (۱۲) ماده (۱۲) قانون مالیات برارزش افزوده محسوب نشده و برابر مقررات مشمول مالیات و عوارض موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده خواهد بود.

۴- موسسات حمل و نقل و تحصیل کنندگان کالا یا خدمت صرفنظر از شمول یا عدم شمول در این نظام مادامی که کالاها و خدمات موضوع این قانون (غیر معاف) را از مودیان مشمول و ثبت نام شده این نظام مالیاتی تحصیل می نمایند ، مکلف به پرداخت مالیات و عوارض در وجه عرضه کنندگان کالا یا ارائه دهندگان خدمات مطابق ترتیبات و مقررات یاد شده خواهند بود.

در ادامه این بخشنامه تاکید شده است: در این چارچوب در صورتی که اشخاص مزبور به عرضه توام خدمات مشمول و معاف موضوع این قانون اشتغال داشته باشند رعایت مقررات و ترتیبات مقرر دراین قانون ( از جمله تسلیم اظهارنامه مالیاتی درموعد مقرر) درخصوص فعالیتهای انجام شده براساس ترتیبات و مقررات مفاد مواد (۱۷) و (۲۱) قانون مالیات بر ارزش افزوده ، الزامی خواهد بود.

دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نام شما (الزامی)

آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

موضوع

پیام شما

captcha