حقوق و دستمزد

پرسش و پاسخ ها در حوزه حقوق، دستمزد، پاداش و بازخريد خدمت

(1) مالیات حقوق شرکت های ساختمانی که دستمزد کارگر و بنا را بطور مقطوع پرداخت و مالیات کسر نمی گردد و صورتی نیز ارسال نمی دارند چگونه محاسبه می­گردد. دررسیدگی به این شرکتها چه گونه باید رفتار کرد؟

پاسخ: چنان چه انجام كار مشخص به شخص يا اشخاص در قبال مبلغ معين واگذار گردد كه اشخاص مزبور به تنهايي يا با به كارگيري ديگران اين كار را انجام دهند موضوع از امور مصرح در ماده 104 قانون ماليات هاي مستقيم بوده و پرداخت كننده مكلف است در هر پرداخت 3% آن را طبق مقررات ماده مزبور كسر و پرداخت نمايد. در مواردي كه افراد روزانه يا ماهانه براي كارفرما كار انجام داده و دستمزد روزانه يا ماهانه دريافت كنند موضوع مشمول ماليات حقوق مي باشد.

(2) چرا از پاداش هیئت مدیره یکبار 25% مالیات کسر می شود و یکبار 10% مگر این پرداخت بابت یک موضوع نیست آیا این که دهنده وجه شرکت باشد یا سهامدار تفاوتی ندارد؟

پاسخ: نرخ 25% مربوط به ماليات بردرآمد شركت ها است و ارتباطي به درآمد اعضاي هيات مديره ندارد چون اعضاي هيات مديره از محل سود تقسيم شده يا از منابع ديگر شركت وجوهي تحت عنوان پاداش دريافت دارند اين مبلغ درآمد آن ها بوده و طبق مقررات مربوط مشمول ماليات بردرآمد حقوق مي باشد و ضمناً 10 درصدي كه در سوال مطرح شده ماليات قطعي پاداش هيات مديره نبوده و درمواردي كه دريافتي اعضاي هيات مديره مشمول مقررات تبصره ذيل ماده 86 قانون ماليات هاي مستقيم باشد در اين صورت تا مبلغ 42 ميليون ريال به نرخ 10 درصد و نسبت به مازاد آن مشمول نرخ هاي مزبور در ماده 131 خواهد بود.

(4) بر اساس ماده 85 قانون ماليات هاي مستقيم آيا در مورد مالیات حقوق شرکت های تعاونی و خصوصی تفاوتي وجود دارد؟

پاسخ: نرخ ماليات بر درآمد حقوق براي كليه كاركنان شركت هاي تعاوني و شركت هاي خصوصي يكسان مي باشد.

(5) آیا هزینه مرخصی استفاده نشده کارکنان قابل قبول است یا خیر؟

پاسخ: هزينه مرخصي استفاده نشده كاركنان همان حقوق و مزد اصلي است كه طبق بند الف ماده 148 قابل قبول مي باشد.

(6) آیا پرداخت مزایای پایان خدمت بیش از یک ماه قابل قبول است؟

پاسخ: به استناد جزء د بند 2 ماده 148 قانون ماليات هاي مستقيم پرداخت مزاياي پايان خدمت كاركنان طبق مقررات استخدامي موسسه قابل قبول است ليكن ذخيره مزاياي پايان خدمت به استناد جزء و بند 2 ماده 148 قانون مذكور بيش از يك ماه قابل قبول نخواهد بود.

(7) آیا پاداش اعضاء موظف هیئت مدیره طبق تصویب هیئت مدیره جزء هزینه های قابل قبول است؟

پاسخ: پاداش اعضاء موظف هيات مديره در صورت تفويض اختيار از جانب مجمع عمومي به هيئت مديره طبق جزء ب بند 2 ماده 148 قابل قبول است.

دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

نام شما (الزامی)

آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

موضوع

پیام شما