دفاتر حقوقی، وکلا و کارشناسان

پرسش و پاسخ ها در حوزه دفاتر حقوقي، وكلا و كارشناسان

(1) آیا موسسات حقوقي ثبت شده که به صورت تیمی کار می کنند هر وکیل باید بابت وکالت حق تمبر پرداخت کند و آیا 3% مکسوره به چه حسابی منظور می‌گردد؟

پاسخ: براي پاسخ دادن به اين سوال حالت ­هاي مختلف زير قابل ذكر است:

  • در كليه مواردي كه وكلاي دادگستري به عنوان وكيل در مراجع قضايي يا مراجع غيرقضايي مانند هيات هاي حل اختلاف مالياتي يا كميسيون هاي شهرداري شركت مي نمايند مكلفند معادل 5 درصد حق الوكاله طبق ضوابط مربوط روي وكالتنامه تمبر الصاق و ابطال نمايند. اين مبلغ به عنوان پيش پرداخت مالياتي وكيل در حساب مالياتي او منظور خواهد شد. هر گاه امور وكالت از طرف وزارتخانه ها، موسسات دولتي، شركتهاي دولتي و شهرداري ها به وكيل ارجاع شود نيازي به ابطال تمبر روي وكالتنامه نمي باشد و در اين قبيل موارد دستگاه پرداخت كننده حق الوكاله مكلفند در موقع پرداخت 5 درصد آن را كسر و به حساب سازمان امور مالياتي كشور به نام وكيل واريز نمايند اين ماليات نيز به عنوان پيش پرداخت ماليات وكيل محسوب مي گردد. نرخ ماليات براي وكلاي دادگستري نرخ هاي مقرر در ماده 131 قانون ماليات هاي مستقيم مي باشد.
  • در كليه مواردي كه موسسات حقوقي بابت مشاوره و يا ساير خدمات حقوقي از اشخاص حقوقي وجوهي دريافت مي كنند پرداخت كنندگان وجوه مكلفند مطابق ماده 104 قانون ماليات هاي مستقيم در هر پرداخت معادل 5 درصد آن را كسر و طبق مقررات مذكور در ماده مزبور به حساب سازمان امور مالياتي منظور نمايند اين ماليات به عنوان پيش پرداخت ماليات موسسه حقوقي محسوب مي گردد و موسسه حقوقي چون ثبت شده و داراي شخصيت حقوقي است نسبت به درآمد مشمول پرداخت ماليات به نرخ 25 درصد مي باشد.

دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

نام شما (الزامی)

آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

موضوع

پیام شما