سود و کارمزد بانکی

پرسش و پاسخ ها در حوزه سود و كارمزد بانكي

(1) آیا هزینه سود و کارمزد تسهیلات مالی دریافتی از صندوقهای حمایتی، از جمله تحقیقات انفورماتیک، جزء هزینه های قابل قبول می‌باشد یا خیر؟

پاسخ: سود و كارمزد پرداختي صرفاً به موسسات مذكور در بند 18 ماده 148قانون ماليات هاي مستقيم جزء هزينه هاي قابل قبول خواهد بود و هر گونه سود و كارمزد پرداختي به غير از موسسات مذكور قابل پذيرش نمي باشد. عليهذا چنانچه صندوق هاي حمايتي از جمله تحقيقات انفورماتيك به موجب قانون يا مصوبه هيات وزيران در حكم موسسات اعتباري غير بانكي مجاز شناخته شوند مشمول مقررات مزبور خواهند بود.

(2) آیا هزینه وام شرکت را به دلیل بدهی سهامداران به شرکت می‌توان برگشت داد؟

پاسخ: هزينه وام شركت ارتباطي با بدهي سهامداران ندارد (‌از نظر مالياتي)‌ و برگشت هزينه آن به دليل بدهي سهامداران به شركت منطبق با مقررات هزينه هاي قابل قبول نمي باشد.

(5) بهره پرداختی بابت وام های اخذ شده از بانک های خارجی جزء هزینه های قابل قبول است یا خیر؟

پاسخ: بر اساس مقررات بند 18 ماده 148 سود يا كارمزد پرداختي به بانك ها بابت انجام دادن عمليات موسسه جزء هزينه هاي قابل قبول است (قيد بانك خارجي يا ايراني ندارد).

(7) جریمه پرداختی به وام های بانک های خارجی یا داخلی قابل قبول است یاخیر؟

پاسخ: به استناد بند 7 ماده 148 قانون ماليات هاي مستقيم صرفاً جريمه پرداختي به دولت و شهرداري ها جزء هزينه هاي قابل قبول نمي باشد، لكن جرائم پرداختي در ارتباط با معافيت موسسه به بانك هاي داخلي و خارجي در صورت احراز جزء هزينه هاي قابل قبول خواهد بود.

دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

نام شما (الزامی)

آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

موضوع

پیام شما